Michaela Antalová / Chris Corsano / Anja Jacobsen / Øyvind Skarbø: Drums

Jednou z noviniek NEXTu je tohtoročná spolupráca so spriateleným festivalom súčasnej hudby hudby Borealis, ktorý sa tradične odohráva v nórskom Bergene. Na objednávku oboch festivalov vzniknú počas krátkej rezidencie priamo na mieste dva špeciálne projekty, spájajúc dokopy špičkových hudobníkov zo Slovenska, Nórska a ďalších krajín.
Prvý z nich – bubenícke kvarteto – je výzvou pre mladú slovenskú bubeníčku Michaelu Antalovú, ktorá momentálne študuje v Osle. Antalová sa už dlhší čas dokáže presadiť na českej a zároveň nórskej scéne, či už sólovo alebo v skupinách ako sú Dunajská Vlna, Ankramu, Fennel či v Pražskom improvizačnom orchestri. Zároveň absolvovala v londýnskom Cafe OTO trojdňovú rezidenciu kurátorovanú Markom Fellom.

https://www.cafeoto.co.uk/artists/michaela-antalova

Nórsko zastupuje skladateľ a bubeník Øyvind Skarbø, zakladateľ Øyvind Jazzforum, držiteľ viacerých cien a štipendií, ktorého experimentálnu časť diskografie zastupuje delikátne post-jazzové vydavateľstvo Hubro.

http://www.oyvindskarbo.com/

Kto si pamätá koncert dámskej zostavy Selvhenter na NEXTe 2013, ten s určitosťou dešifruje bubenícku živelnosť bubeníčky Anje Jacobsen. Je však známa tiež ako multiinštrumentalistka zo svojho sólového projektu Frk. Jacobsen.

http://www.egetvaerelse.dk

Festivalová príprava spoločne s virtuóznym americkým hráčom Chrisom Corsanom sľubuje jedno z hlavných dramaturgických prekvapení. Corsano spolupracoval s Björk na albume a turné Volta, často hráva v improvizačnom duu so saxofonistom Paulom Flahertym, nahrával však tiež s postavami ako Evan Parker, Kim Gordon, Thurston Moore, Six Organs of Admittance, Jim O’Rourke, Jandek a mnohými ďalšími.

http://cor-sano.com/

Vystúpenie je súčasťou Fresh Air Night, ktorú organizuje A4 – priestor súčasnej kultúry rámci projektu FRESH AIR: Súčasné trendy v hudbe, kine, divadle a mediálnom umení. Viac info o projekte: http://a4.sk/freshair