Thor Magnusson / Sofia Jernberg / Robert Kolář / Michal Matejka: Fermata

Jednou z noviniek NEXTu je tohtoročná spolupráca so spriateleným festivalom súčasnej hudby hudby Borealis, ktorý sa tradične odohráva v nórskom Bergene. Na objednávku oboch festivalov vzniknú počas krátkej rezidencie priamo na mieste dva špeciálne projekty, spájajúc dokopy špičkových hudobníkov zo Slovenska, Nórska a ďalších krajín.

Na NEXTe sa odohrá premiéra projektu novej spolupráce skladateľa, programátora a elektronického hudobníka Thora Magnussona, ktorý je autorom viackanálového zvukového nástroja Threnoscope, s švédskou vokalistkou Sofiou Jernberg a slovenskými improvizátormi Robom Kolářom (kornet) a Michalom Matejkom (gitara).

Fermata je skladba napísaná pre mikrotonálny dronový nástroj Threnoscope a akustické nástroje. Je to rámec pre improvizáciu improvisation mikrotonálnej hudby, kde live coder aj inštrumentalisti rovnako prispievajú k dianiu. Pri Threnoscope notácia prebieha prostredníctvom programovania pred divákmi (tzv. live coding), pričom zvuky sú reprezentované grafickou partitúrou nachádzajúcou sa vedľa okna programovacieho terminálu. Ich vizuálna podoba ilustruje harmonické frekvencie základného tónu, ako aj polohu reproduktorov. Dlhé tóny sa hýbu v spektrálnom a fyzickom priestore, modelované performerom.

Vystúpenie je súčasťou Fresh Air Night, ktorú organizuje A4 – priestor súčasnej kultúry rámci projektu FRESH AIR: Súčasné trendy v hudbe, kine, divadle a mediálnom umení. Viac info: http://a4.sk/freshair