Ken Ikeda / Eddie Prévost

Delikátne prekvapenie tohtoročného festivalu: japonský elektronický hudobník a umelec Ken Ikeda, ktorý komponoval a nahrával aj pre Davida Lyncha, vystúpi po prvýkrát v unikátnom duu s anglickým perkusionistom Eddiem Prévostom – priekopníckou postavou smeru voľne improvizovanej hudby od jej začiatkov v 60. rokoch.

Ken Ikeda sa od svojho krehkého ambientného debutu na zvučnej značke Touch v roku 2000 medzičasom posunul viac smerom k improvizovanej hudbe, ale stále si zachováva istú jemnosť, mäkký zvuk a úsporný minimalistický výraz. Pri živom hraní využíva zvukový modul legendárneho syntetizátora Yamaha DX7. Jeho aktuálnou nahrávkou je elektroakustický album s triom KILT (Kordik / Ikeda / Lucas).

Eddie Prévost je jednou z kľúčových postáv hudobnej avantgardy druhej polovice 20. storočia, zakladajúcim členom kánonického súboru AMM, ktorý v roku 1965 spolu s ním založili Lou Gare a Keith Rowe, je autorom viacerých kníh o improvizácii a taktiež šéfuje hudobnému vydavateľstvu Matchless Recordings. AMM priniesli do hudby vo svojej dobe celkom nový štýl a s ním spojenú filozofiu voľnej improvizácie, spočívajúcu v hľadaní nového zvukového materiálu a interakcii medzi hráčami. V Londýne Prévost organizuje každý týždeň pravidelný workshop hudobnej improvizácie, ktorým doteraz prešli stovky hudobníkov.

https://www.discogs.com/artist/88476-Ken-Ikeda

https://en.wikipedia.org/wiki/Eddie_Pr%C3%A9vost